LOKALIZACJA

ZAKOPANE – to najwyżej położone miasto w Polsce (750–1100 m n.p.m.), jest usytuowane w wąskiej kotlinie pomiędzy Tatrami a pasmem Gubałówki. O jego wyjątkowości decydują przede wszystkim Tatry objęte ochroną przez Tatrzański Park Narodowy, góralski folklor i malownicza drewniana architektura.

To nie tylko zimowa stolica Polski i centrum góralszczyzny. Od ponad stu lat miasto jest ośrodkiem życia kulturalnego, dającym natchnienie licznym artystom.

Słynne i warte odwiedzenia miejsca Zakopanego to przede wszystkim: Krupówki – jedna z najsłynniejszych ulic w Polsce, kościół parafialny, którego mroczne wnętrze pełne jest figur, obrazów i malowideł, Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego, Willa Atma, gdzie zgromadzono pamiątki po Szymanowskim, ulica Kościeliska, cmentarz na Pęksowym Brzyzku, Willa Koliba – pierwszy dom wybudowany w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza, Dom Pod Jedlami – perła stylu zakopiańskiego, Teatr Witkacego w starych wnętrzach dawnego sanatorium pełnych antyków, czerni, pluszów i świec.

Tatry to jedyne góry o charakterze alpejskim na terenie Polski, a jednocześnie najwyższe wypiętrzenie w całym łuku Karpat pomiędzy Alpami a Kaukazem. Sprawiają wrażenie niezwykle wyniosłych głównie dlatego, że są otoczone głębokimi kotlinami, których dna leżą na wys. 500–700 m a także z powodu głębokich dolin rzecznych.

W Tatrach występują liczne jeziora (ponad 100) zwane stawami, największe z nich to Morskie Oko i Wielki Staw. Za sprawą intensywnego wietrzenia skał, będących często w kontakcie z lodem i śniegiem, powstały liczne granie, turnie i urwiste ściany.